POSTATAKARÉKPÉNZTÁR

Ma: MAGYAR ÁLLAMKINCSTÁR

BUDAPEST, V.

Tervező: Lechner Ödön és Baumgarten Sándor
Épült: 1900-1901

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

A hatszintes, háromhomlokzatos magyaros szecessziós banképület Lechner Ödön legjelentősebb alkotása. Az épület keskeny utcára néz, ezért az építész viszonylag dísztelen homlokzatot, de csodálatos párkányt és tetődíszítést tervezett. Az épület valamennyi kerámiája és burkolati eleme, a velencei mozaikok kivételével a Zsolnay-gyárban készült. Az épületbelső a lépcsőházak kialakításával, remek oszlopfőkkel méltó a külsejéhez.

IPARBANK

Ma: KOSSUTH MÚZEUM

CEGLÉD

Tervező: ifj. Nagy István
Épült: 1906

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

A Ceglédi Iparbank a kor igényességét tükröző, egyemeletes épület, amely 1936-tól múzeumként funkcionál. A földszint, a kapu kivételével dísztelen, de az emeleti rész, az ablakok felett az egész attikán végighullámzó vakolt elemek egyértelműen a magyar szecesszió jellemzői.

BELVÁROSI TAKARÉKPÉNZTÁR

Ma: PÁRISI UDVAR

BUDAPEST, V.

Tervező: Schmall Henrik
Épült: 1909/13

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

A belváros egyik leggazdagabban díszített hatalmas saroképülete keleties hangulatot árasztó passzázst is magába foglaló bank és lakóháza. A térre néző homlokzat két szélén kerámiaburkolatos két torony hívja fel magára a figyelmet, akárcsak a tetőfelépítmény és a homlokzatok kerámiaborításai. Az ötemeletes épület 2. és 3. emelete közé a homlokzaton 53 férfi és női fejet ábrázoló büszt került. A színes kerámiák a Zsolnay gyár termékei. Az ablakok háromkaréjú záródása keleties, egyben szecessziós benyomást keltenek.

TÖRÖK BANKHÁZ

Ma: Üzlet- és lakóház

BUDAPEST

Tervező: Böhm Henrik és Hegedűs Armin
Épült: 1905-1906

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

A tervezőpáros a századfordulós Budapest legelegánsabb üzletei közé tervezte a korabeli építészet legmodernebb újításait felhasználó banképületet. A ház ékessége a hatalmas oromzati mozaik. Az allegorikus mozaikkép a magyarok hódolatát ábrázolja Patrona Hungariae dicsőségére. A hódolók között államférfiak is láthatók.

LLOYD-PALOTA és KÁVÉHÁZ

TEMESVÁR

Ma: Timişoara, Románia
Tervező: Baumhorn Lipót
Épült: 1910/12

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

A temesvári szecessziós stílusú Lloyd-palotát az angol biztosító társaság építtette a város korzóján. A szimmetrikus kialakítású, leginkább a német Jugendstilre emlékeztető ház elrendezése szép, ívelt oromzata fölött a magastetőt gömb koronázza. A négyszintes palota földszintjén a máig működő Café Lloyd kapott helyet. Az első emeleti irodák mellett a gabonatőzsde működött. A további emeleteket luxuslakások foglalták el. Ma a politechnikai Egyetem rektorátusa székel az emeleten.

ELSŐ TAKARÉKPÉNZTÁR

Ma: K&H Bank

HÓDMEZŐVÁSÁRHELY

Tervező: Müller Miksa
Épült: 1906/07

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

Az épület külsején és belsején is mindenütt a szecessziós növényi formák, a liliomos indázat látszik. A belső még a külső harmóniáját is felülmúlja. A vörösmárvány lépcsők, a lépcsőkorlát, a falak világoszöld csempeborítása csak kiemeli a faragott faajtódíszeket, ablakpárkányokat.

KERESKEDELMI BANK

SZABADKA

Ma: Subotica, Szerbia
Tervező: Komor Marcell és Jakab Dezső
Épült: 1907

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

Az L alakú épület földszintjére bankot és éttermet, az első és második emeletre bérlakásokat terveztek. A homlokzati díszítőelemek színes Zsolnay kerámiák. Az épület légiességét jelzi a földszintet az első emelettől elválasztó hullámzó falsáv. A bejáratok kiképzése a kalotaszegi fedeles kapukat idézi, de az első és második emeleti ablakok növényi ornamentikája is kalotaszegi díszítőelem.

TAKARÉKPÉNZTÁR

Ma: CENTRUM ÁRUHÁZ

SZOMBATHELY

Tervező: Mocsányi Károly és Stadler Dezső győri építészek
Épült: 1912

VÁROSHÁZA KECSKEMÉT

Az egész Fő teret uralja a háromemeletes egykori banképület szecessziós tömbje. Az összbenyomás azonban sokkal inkább a német szecessziót idézi, mint a stílus magyaros vonulatát.