A hajdani Esterházy utca elején áll az úgynevezett „angyalfejes ház”, amely egy zsidó család otthona volt. „Ma már történelem, hogy mentették meg lányukat az elhurcolástól hamis papírokkal a plébános és az ügyvéd segítségével, akik erről soha nem beszéltek”1 – olvashatunk az ebben a házban élők sorsáról A város, ahol élünk című várostörténeti könyvben.
     A mellette álló szecessziós stílusú Königsberg-villa építésének idején készült (ma már a Technika Háza része), feltehetően 1911-ben, de erről írásos dokumentum nem maradt. A ház lakóinak elmondása alapján az épület erős lila színű volt, ennek árnyalatát megőrizték az idők során. "Az épület tömege és a homlokzat utcai hármas nyílásrendje egyszerű kialakítású, az oldalhatáros beépítési mód miatt nincs kapu az épületben. A homlokzatot különlegessé teszik az alkalmazott díszítések. A historizmusra - és többféle stílusra - jellemző kevert díszítőelemek (virágfüzér, angyalfej) láthatók az erőteljes, egyenes záródású szemöldökpárkány alatti és az ablak fölötti falmezőben. Az ablakok alatti falszakasz plasztikus növényi levélmotívumai egészen eltérőek, inkább a szecesszióra jellemzőek. Kár, hogy a konvektor szellőzőnyílásai miatt durván megsérültek. A homlokzatvakolaton alkalmazott eltérő struktúrák is hangsúlyos elemek."2



     Ilyen szép füzérdísz (girland) kevés kaposvári épületen található. A virágfüzér gyümölcs és lombmotívumokkal együtt gyakran jelent meg az építészeti ornamentikában. "Az antik művészet, a reneszánsz, és a XVI. Lajos-stílus kedvelt díszítménye"3. A szecesszió korában is kedvelt díszítőelem.

     A Bajcsy-Zsilinszky utca legelső egyedi, szép szecessziós lakóháza helyi védelem alatt áll. Eredeti állapot szerinti felújítása még várat magára. Ha ez megtörténne, méltó "nyitánya" lenne Kaposvár árnyas, szép polgárházakkal és középületekkel tarkított, a múlt század hangulatát őrző utcájának.


Forrás:
1 Hartner Rudolf : A város, ahol élünk. Kaposvár : Kaposvári Városszépítő Egyes., 1998. p. 88-89.
2 Fábián Éva építész közlése
3 Molnár Albert : Művészettörténeti ABC. Budapest : Terra, 1961. p. 147.