A 22. számú ház érdekessége, hogy az építtető monogramja el van rejtve a szecessziós kapu mintázatában. A K. J. névjegy Kolonics Józsefre utal, aki az építtető, a ház első tulajdonosa volt, később Bogyay Emil vásárolta meg.1 A kétlakásos villa 1906-1909 között készülhetett. A Somogyi Hírlap hirdetése szerint 1909-ben az egykori János utca 22. számú házban Háj János szikvízgyára működött, feltehetőleg az udvarban.
     A hajdani János utca az ügyvédek utcája volt, akiket könnyen elértek az állomásról érkező utasok. Csurgó György ügyvéd ebben a házban nyitotta meg ügyvédi irodáját 1911-ben. A kaposvári Demokrata Kör ügyvezető elnöke, majd ügyésze volt. Fia, Csurgó Miklós helyettes ügyvédként dolgozott apja irodájában. A holocaust áldozatai lettek mindketten.3
     Somogy vármegye 1932. évi címtára szerint Braun Sándor ügyvéd irodája is ebben a villában működött.
     Az utcában két villa épült, ezek a kaposvári szecessziós építészet gyöngyszemei.
     A villaépítészet jellegzetes példája a Dózsa György utca 22. és 18. számú ház. "A két épület érdekes, az utca felé előkertes, L alakú beépítéssel növeli utcai homlokzatának felületét. A Dózsa György utca 22. szám alatti épület míves kovácsoltvas kerítése és kapuja, teraszra felvezető korlátja mai napig az utca ékessége."4




     Az utcaképet a villák, a változatos manzárdtetők, mellvédfalak, tetőfedőanyagok egymás utáni szabálytalan váltakozása a homlokzatkialakításokkal együtt hangulatossá, egyedivé tette.





     Az épület díszítése mértéktartó, vonalai a természetben való előfordulást követik. A kapun megjelenik a szecesszió jellegzetes aszimmetriája, ami a természetben is előfordul a formáknál, vonalaknál.
     A ház felújítása során megőrizték a jellegzetes sárgát, amelyet a szecesszióban gyakran használtak. Helyi védelem alatt álló épület.




(Gőzsy Gáborné fotói)


     A Dózsa György utca 22. számú ház kapujának készítője Rózsa Ignác. Egyedi műlakatos- alkotás, tekervényes kúszónövény-mintázattal. A fémrácsok készítése során többnyire növényi motívumokat használtak a szecesszió idején a mesterek. A szecesszió hullámzó vonala a végtelenbe fut, játéka az épületen megjelenő ablak díszítésével harmonizál.



Forrás:
1  SML. XV.12. Somogy megyei kataszteri gyűjtemény. Kaposvár betűsoros névjegyzéke. Háztulajdonosok jegyzéke. 1910.
2  Somogy vármegye és Kaposvár megyei város címtára, 1937. Szerk. Zsadányi Oszkár. Pécs., Haladás ny., 1937. p. 112.
3  Szántó László: A Somogy Megyei Ügyvédi Kamara emlékkönyve. Kaposvár : Somogy M. Ügyvédi Kamara, 2000. p. 139.
4  L. Balogh Krisztina közlése.



Fotó:
    Horváth András
    Gőzsy Gáborné