A TRIANONI BÉKESZERZŐDÉS ÉS KÖVETKEZMÉNYEI
A KÉT VILÁGHÁBORÚ KÖZÖTT

Steiner Józsefné (Nagyatád) képeslapgyűjteménye

Budapest, Szabadság tér
Az elcsatolt területeket jelképező – Észak, Dél, Kelet, Nyugat –
szobrok folyamatosan figyelmeztettek a fájdalmas veszteségre.
Az Észak szobor alkotója: Kisfaludi Strobl Zsigmond, 1921.
Főalakja a keresztre feszített haldokló Hungária akit kivont kardjával kuruc vitéz próbál védelmezni
A Dél szobor alkotója: Szentgyörgyi István, 1921.
Két nyugodt alak az ország címerével ékesített pajzzsal, a magyar férfi öleli magához a Délvidéket jelképező nőalakot
A Kelet alkotója: Pásztor István, 1921.
Témája: a magyar őserőt jelképező Csaba királyfi próbálja kiszabadítani a bilincsbe vert, Erdélyt szimbolizáló, alélt férfialakot
Nyugat, Sidló Ferenc műve, 1921.
A Nyugat kompozíciójának középpontjában a magyar Hadúr áll, lábainál térdre hullott ifjú kapaszkodik a nyugati vármegyéket jelképező címerpajzsba és a Szent Koronába
Budapest, Szabadság tér
Montázs az elcsatolt országrészeket jelképező négy szoborral és az országzászlóval. Kiadó: E. O. N. B. A Magyar Földrajzi Intézet Rt.

A franciák érzelmeire próbált hatni a budapesti és a párizsi irredenta szobor egy lapon történt kiadása annak hangsúlyozásával, hogy a Magyarországot ért sérelem többszöröse a franciának, megjegyezve azt is, hogy a magyar parlament 1871-ben tiltakozott Elzász-Lotaringia elfoglalása miatt.
„Irredenta virágágy” Budapesten, a Szabadság téren 1932-ben
EREKLYÉS ORSZÁGZÁSZLÓ
Felállítva 1928-ban. Szobrász: Füredi Richárd. Építész: Lechner Jenő
A 20 méteres zászlórúd mészkőből faragott talapzatát a magyar címer díszítette. A rúd tövében kiterjesztett szárnyú turulmadár állt.
Az emlékmű talapzatában kialakított ereklyetartóban az ország összes községének, az elszakított részek törvényhatóságainak, valamint a nevezetesebb történelmi emlékhelyeknek földjét tartalmazó zsákocskát helyeztek el. Az emlékművet 1945-ben eltávolították.
A NEMZET VÉRTANÚINAK EMLÉKMŰVE, 1918–1919, Budapest, Szabadság tér
Füredi Richárd és Lechner Jenő, 1934
A kőpillér előtt Hungária alakja áll. Az oszlopra 497 vértanú nevét vésték fel, majd az elcsatolt területek vértanúinak nevei is felkerültek.
A kőpillér hátoldalán izmos férfi vív sikeres harcot egy sárkányszerű szörnnyel. A férfi a magyarságot, a szörny a bolsevizmust jelképezi. 1945-ben az emlékművet lerombolták, majd 2019-ben eredeti helyén újból felállították.
Budapest, Szabadság tér az irredenta szobrokkal
A MAGYAR FÁJDALOM SZOBRA. Az angol Emile Guilleaume alkotása, Lord Rothermere ajándéka. A Szabadság téren állították fel 1932. október 6-án
A gyermekeitől Trianonban megfosztott anya fájdalmát az arcvonások és az égre vetett esdeklő tekintet jelképezi. A szobor talapzatát 1945-ben lebontották, a szobrot 1948-ban áthelyezték a Palatinus strandra, majd 1973-ban a balfi fürdő elé került.
URMÁNCZY NÁNDOR (1868–1940) politikus, képviselő, író, a Magyarország Területi Épségének Védelmi Ligája harmadik elnöke
Urmánczy Nándor a trianoni béke elleni irredenta és revíziós mozgalom megteremtője és vezére, az ereklyés országzászló intézmény megalapítója és örökös elnöke. Emlékét őrzi a Margitszigeten felújított emlékpadja, Maroshévízen (2013) és a fővárosban, Csepelen emlékszobra (2018) áll.
Országzászló Jánoshalmán (Bács-Bodrog vármegye, később Bács-Kiskun megye)
SÁTORALJAÚJHELY, a trianoni határváros
A Ronyva patak jobb partján fekszik Sátoraljaújhely, bal partján pedig a város Csehszlovákiához csatolt részéből létrejött, ma Szlovákiához tartozó Újhely.
Az I. világháború utáni határ megállapításakor a patakot hajózható vízi útként jelölték határfolyónak, hogy a túlparton futó Kassa–Csap-vasútvonal teljes egészében a határ túloldalára kerüljön, és biztosítsa a kisantantországok közötti kapcsolatot.
Trianoni határ
Sátoraljaújhely nevezetességei. Részlet a képeslap leírásából:
...a hosszú város mentén patak húzódik, amelynek túlsó partja már cseh terület. Jól látod a hídon túl a cseh szuronyos csendőrt, aki, ha átmész, visszakerget, ha nem fogadsz szót, a kassai vagy a prágai börtönig meg sem állsz!
ORSZÁGZÁSZLÓK
Az országzászló-mozgalom létrehozója a trianoni fájdalom volt. A szétszakított nemzet összetartozását akarta erősíteni a kifosztott, megalázott nemzeti közösség tagjaiban. Ennek egyik kifejezőeszköze a félárbócra eresztett magyar zászló községekben, városokban egyaránt. Az országzászlós emlékműveket az 1940-es évek vége felé lebontották, esetenként átalakították más jellegű emlékművé.
Az országzászló a Magyar Igazság legyőzhetetlenségébe vetett hit szimbóluma. Emlékezetünkbe vési a magyar öntudatot és a magyar bánatot. A magyar nemzeti gondolat alatt egyesít minden magyart.
Győr
Székesfehérvár
Pécs
SZEGED. Országzászló
1933-ban avatták fel.
Talapzata: terméskő, melyen a délvidéki megyék és Szeged címere volt látható.
1946-ban az emlékművet jelképeitől megfosztották, majd lerombolták
MOSONMAGYARÓVÁR. Országzászló
1932. október 16-án avatták fel. 1949-ben lerombolták
Országzászlók a visszacsatolt területeken:
Tornalján (Gömör és Kishont vm.), Túrterebesen (Ung vm.) és Nagyváradon (Bihar vm.)
1947 után az utódállamokban hasonló sors várt rájuk, mint számtalan más magyar emlékre: a lerombolás és a megsemmisítés.
Tornalja
Túrterebes
Nagyvárad
Sopron
Sopron jelképét, a Tűztorony déli részét díszíti a kapu feletti dombormű, amely az 1921. évi népszavazás emlékére készült. Hikisch Rezső terve alapján Kisfaludi Strobl Zsigmond műve. A kapu feletti szoborcsoport közepén a Patrona Hungariae ül, körülötte térdelve hódolnak a soproniak. Az 1922. évi 29. tc. felhatalmazta a várost, hogy címerét alul szalaggal bővítse, rajta a felirattal: Civitas fidelissima, melynek jelentése:
A leghűségesebb város.
HŰSÉGKAPU
A népszavazás emlékműve, Sopron, 1932 Széchenyi tér
A 6 méteres zászlórúd tetején, bronzgömbön turulmadár látható. Az emléktábla felirata:
A felkelő harcok és a népszavazás emlékére
BALASSAGYARMAT, A LEGBÁTRABB VÁROS
1919. január 29-én a város polgárai fegyvert fogtak, és kiverték a megszálló cseheket, akik az alakuló Csehszlovákia határainak még délebbre tolásával próbálkoztak. Ezzel a város kiérdemelte a Civitas fortissima, azaz A legbátrabb város kitüntető címet.
A LEGHŰSÉGESEBB KÖZSÉG: SZENTPÉTERFA (Vas megye)
A trianoni szerződés alapján Ausztriának ítélt területeken az átcsatolást követően tíz faluban tiltakozás kezdődött, mely után népszavazást írtak ki. Az 1923. márciusi eredmény alapján ezen községek visszakerültek Magyarországhoz. A folyamatban kezdeményező szerepet vállaló Szentpéterfa később megkapta a Communitas fidelissima, azaz
A leghűségesebb község címet.
Visszacsatolási emlékmű a tíz község nevével
KERCASZOMOR, A LEGBÁTRABB KÖZSÉG
1920. augusztus 1-jén a község lakossága a helyőrség katonáival együtt űzte el a megszálló szerb, horvát, szlovén katonákat. A felkelésben részt vevő katonákat fogva tartotta a visszatérő szerb katonaság, és szabadságukat csak a határmegállapító bizottság döntése után kaphatták vissza. A 260 fős község 2008 februárja óta viselheti A legbátrabb község kitüntető címet.
A HAZATÉRÉS EMLÉKMŰVE
1924. február 15. A HAZATÉRÉS NAPJA Somoskőújfalun. A trianoni békeszerződés a várat és a községet Csehszlovákiának ítélte. Dr. Krepuska Géza orvosprofesszor, a Vasmű igazgatója és jogi szakértőjük közbenjárására a határkiigazítási kérelmet – többéves tárgyalássorozat után – elfogadták, s tisztázták a bazaltbányák hovatartozását is, amelyek ismét a községé lettek.
Örökmécses Balatonalmádiban
1928. augusztus 5-én állították fel, tervezője Lovas László építészmérnök.
Az emlékmű felirata: MAGYAR! Emlékezz elnyomatás alatt sínylődő testvéreidre.
Az örökmécsest az 1848–1849-es hősök emlékművének átkeresztelve mentették meg, így a március 15-i megemlékezés titokban a kisebbségi sorba kényszerített magyarság helytállása előtti tisztelgés is lehetett.
Irredenta virágágy Balatonfüreden
Történelmi emlékműveink és nagyjaink szobrai az utódállamokban
Az utódállamok rövid úton igyekeztek megszabadulni a magyar államiság, a nemkívánatos történelmi jelenlét jelképeitől, különös tekintettel az ezredéves emlékművekre és a szabadságharc mementóira, vagyis a Kossuth- és Petőfi-szobrokra, valamint a honvédemlékeinkre. Azért akadtak – majdhogynem – csodával határos „megmenekülések” is, amelyekre elsősorban a helybéliek bátor kiállása és leleményessége adott lehetőséget.
Millenniumi emlékmű
a Cenk-hegyen, Brassó. Ma: Brașov, Románia. Jankovics Gyula szobrászművész alkotása, 1896.
Az emlékoszlopot 1916-ban az Erdélybe betörő román csapatok robbantották fel, ezért a legelső elpusztított emlékművünknek számít
Millenniumi emlékmű, ill. Hunyadi-emléktorony
Zimony, Szerém vármegye. Ma: Semlin, Belgrád, Szerbia. 36 méter magas téglaépület. Szobrait és építészeti díszeit Róna József és Bezerédi Gyula tervezte. 1919-ben a bevonuló szerb csapatok a tornyon lévő turult leverték, a feliratokat, a címert kivésték. Az eredeti díszítésekből ma már semmi sem látható
A MAGYAR FÁJDALOM szobra Zamárdiban. Alkotója: Margó Ede, 1937
A szobrot a művész a községnek ajándékozta. A szobor a magyarság magányos küzdelmét testesíti meg. Mondanivalója miatt az 1950-es években bedeszkázták, majd egy raktárban, mostoha körülmények között várta jobb sorát. 1956 után aztán ismét köztérre került, új felirattal: „A TÚLSÓ PART FELÉ”. 1991-ben a lakosság határozott kívánságára visszakerült a talapzatra az eredeti felirat.
MAGYAR KÁLVÁRIA, Sátoraljaújhely. Országos közadakozásból épült
Az 1935-ben felállított országzászlóhoz vezető úton, 14 stáción örökítették meg a trianoni békediktátum révén elszakított 38 város nevét (1936). Majd egy Szent Korona alakú Szent István-kápolnát is építettek. A három részből álló emlékműegyüttes a II. világháború után nem tudta betölteni rendeltetését, romossá vált. A rendszerváltozás után helyreállították, s ide szervezik meg évente a „Magyar diákok és tanárok találkozója a Magyar Kálvárián” című hatnapos rendezvényt az anyaország és a 38 elszakadt város diákjai és tanárai részére.
NAGY-MAGYARORSZÁG-EMLÉKMŰ, NAGYKANIZSA
Eötvös-tér. 1934. október 1-jén állították fel
Az emlékmű a történelmi Magyarország egységét és oszthatatlanságát fejezi ki.
Költségeit a nagykanizsai születésű, de Ausztriában élő Schless István fedezte. Az emlékművet 1952-ben eltávolították a helyéről, s a mellette ásott gödörben hantolták el.
Az újra felállított
NAGY-MAGYARORSZÁG-EMLÉKMŰ, 2001–2005
2001. augusztus 12-én újra felavatták eredeti helyén az emlékművet.
A hiányzó szoborrészeket: lépcső, a 63 vármegye címerei, a feliratokat a történelmi sorstragédiáról később pótolták. Az emlékmű teljes restaurálása 2005 tavaszán készült el.
TRIANONI EMLÉKKERESZT
Celldömölk, Ság hegy

1934. szeptember 23-án állították fel
Az emlékkereszt kiállta az idők viharát. 1997-ben a Fertő–Hanság Nemzeti Park újította fel. 2000-ben a város önkormányzata díszkivilágítással látta el az emlékművet.
A NEMZETI EMLÉKEZÉS HARANGJA,
mely 2001 óta mindennap délután fél ötkor megkondul a Kálvária-hegyen álló kápolnában



Ugrás az oldal tetejére